Prakticky ve všech BNF setech letadel od Horizon Hobby, s výjimkou mikro modelů a aktuálně dvou modelů s řídící jednotkou (Carbon Cub S+ a Opterra 1.2), najdete přijímač se stabilizací AS3X Spektrum AR636A. Cena BNF Basic setu proti PNP je vyšší běžně o zhruba 600 - 800 korun. Za tuto cenu dostanete špičkový šestikanálový přijímač, vybavený výborně fungující AS3X stabilizací a nově také SAFE systémem.
Jenže otázka zní co dělat, když model doslouží, rozbijete ho a nebo prodáte někomu jako PNP bez přijímače, resp. co dělat dál s tímto přijímačem?
Kolem AR636A je značný informační šum. Spektrum tvrdí, že tento přijímač, na rozdíl od plnohodnotného AR636, který stojí aktuálně kolem 2300,- nejde programovat. Je to logické - napevno jsou tam nastaveny hodnoty AS3X a parametry SAFE pro konkrétní model, se kterým tento přijímač dostanete. Jenže informace o nemožnosti programování není tak úplně pravdivá, programovat jdou, ale možná jen některé, pravděpodobě pouze kusy z modelů uvedených v roce 2017 a později.
Pokud tedy máte nevyužitý AR636A, doporučujeme si pořídit programovací kabel do USB SPMA3065, který slouží k nastavování všech AS3X přijímačů a navíc vysílače DXe. Nelze ho použít k připojení vysílače k simulátoru. Kabel stojí 800,- což je dost, ale zase ho máte napořád, je to cena jednoho přijímače AR400, v dnešní době žádná horentní suma. K programování budete potřebovat PC alespoň s win7 a samozřejmě příslušný software. Prvním je Spektrum Updater a druhým Spektrum Programmer. Kliknutím na odkaz si stáhnete aktuální verzi.
Updater slouží k aktualizaci firmware přijímače - soubory .sax a nahrání i exportování nastavení modelů - soubory .srm.
Spektrum Programmer potom slouží k samotnému nastavení přijímače.
Na fotkách zde vidíte screenshoty výchozích obrazovek obou programů. Nebudeme zde popisovat jejich funkce, můžete si vše přečíst na Astramodel.cz
Je dost možné, že ne do všech přijímačů AR636A lze nahrát program pro jiný BNF model pomocí updateru, ale je pravděpodobné, že všechny přijímače půjdou nějak nastavovat pomocí Spektrum Programmer. Takže pokud máte BNF model, který dosloužil, nebo jde z domu jako PNP, zkuste přijímač nejdřív připojit k počítači a zkusit, co je s ním možné udělat. Pokud půjde jen nastavovat zisky AS3X stabilizace, můžete si přijímač osadit do jiného modelu, buď stejně, jako je v původním, myšleno orientace (v Programmeru záložka Receiver Orientation), nebo pomocí této funkce orientaci změnit. Dále můžete zkusit stáhnout zisky stabilizace na nulu, odstraníte případné mixy, spárujete to bez SAFE (párovat obvyklým způsobem bez vytažení propojky v průběhu procesu) a máte za výbornou cenu 6 kanálový obyčejný hloupý přijímač s plným dosahem, který vám navíc pošle na pár desítek metrů (pouze, protože nemá plnohodnotný vysílací modul telemeterie) základní telemetrii v podobě síly signálu (orientačně - slouží jako kontrola testu dosahu) a napětí přijímačové baterie (resp. napětí BEC).
Druhou možností je, že se vám podaří do přijímače nahrát jiný program nastavení pro jiný BNF model - ten si pak koupíte jako PNP a ušetříte pár stokorun. No a za třetí můžete zkusit nastavit AS3X pro nový model svépomocí. Jak na to, je uvedeno v odkazu výše.
Určité parametry stabilizace jdou nastavovat přímo za letu z vysílače přes volný kanál z menu AS3X gains, nebo pohodlněji pomocí BT programovacího adaptéru SPMBT1000 vždy při mezipřistání.
Dlouhou dobu to nefugovalo, protože byla aplikace ve vývoji, ale s novou verzí aplikace AS3X programmer (k nalezení v appstore nebo Google play) už to šlape, jak má. Jednoduše píchnete modul do portu BATT/BIND, spárujete s telefonem a můžete nastavovat hodnoty a průběhy stabilizace. Pozor, přes tento BT modul nejde přijímač připojit k PC, tedy kabel mít musíte, pokud chcete aktualizovat firmware. Stejně tak je stále problematické připojení přes BT modul vysílače DXe s aplikací DXe programmer - to funguje asi jen na některých telefonech s androidem, DXe je lepší nastavovat přes Spektrum Programmer, to funguje spolehlivě.
Ještě upozornění na závěr - pokud chcete přijímač připojit k PC, musí být spárován s vysílačem a vysílač musí být v průběhu připojení zapnutý, Bluetooth funguje i bez vysílače.