Jak si vybrat mód vysílače a co to vůbec je

Často se všude možně objevují dotazy jaký mód rádia nebo správně vysílače si vybrat.

Mód rádia znamená co který knipl na rádiu řídí v modelu. Rozlišujeme čtyři a všichni výrobci toto značení dodržují. Hardwarové módy jsou dva - mód 1 a mód 2 a od nich jsou odvozeny módy 3 od modu 1 a mod 4 od modu 2, kde jsou jen prohozeny kanály směrovky a křidélek.

Vše je patrné z tohoto obrázku obstarožní, nyní již neprodávané Spektrum DX6i.

mody-rc-jpg

Mód na rádiu poznáme snadno podle plynové páky, pokud je dole ta vpravo, je rádio v módu 1 (nebo 3), pokud je dole ta vlevo, je rádio v módu 2 nebo 4. Obě tato rádia jsou v módu 1.

dx6i-4-jpg

Připomeňme si, jak se řídí skutečné letadlo. Pilot řídí jednou rukou kniplem náklony - křidélka a výškovku, druhou rukou přidává plyn a nohama pomocí pedálů ovládá směrovku. Z tohoto pohledu řízení skutečného letadla nejvíce odpovídá mód 2 nebo 3, podle toho na které straně kokpitu sedí. Při řízení modelů je ale vhodnější si nejčastěji ovládané funkce rozložit rovnoměrně na obě ruce, čemuž odpovídá mód 1 nebo 4, v něm jsou obě ruce zapojené do řízení rovnoměrně, nejvíce totiž při řízení používáme výškovku a křidélka.

A teď k tomu jaký mód si zvolit. Pokud plánujete navštěvovat nějaké letiště, kde si necháte radit od ostatních, optejte se, jaký mód používají zkušenější piloti a zvolte si stejný, potom vám dokáží pomoci se záletem, případně pomůžou systémem učitel - žák. S největší pravděpodobností budou létat mód 1, což by měla být také vaše volba, pokud začínáte sami, protože u nás tento mód létá nejvíc lidí. Dříve nebo později se seznámíte s dalšími modeláři, kteří vám budou moci snadněji pomoci. Bavíme se tady o letadlech, u vrtulníkářů je dost oblíbený i mód 2. Není třeba mít obavy, že vám to s předem vybraným módem nějak nepůjde, pilotování je třeba se naučit, nemá ani vliv, zda je člověk pravák nebo levák, to je stejné, jako kdyby měli leváci mít auta s řízením vpravo, aby mohli řadit zručnější rukou. Trochu problém ale může být, pokud má člověk obě ruce levé, tam nepomůže nic. Nejhorší, co můžete udělat je snažit se módy střídat nebo se snažit umět oba - plyn vpravo i vlevo, nedejbože všechny čtyři. Pořádně se naučit oba v podstatě nejde a umí to jen velmi málo lidí, obvykle to končívá hromadami trosek.

Pokud začínáte s RTF modelem od Horizon Hobby, tedy většinou modelů, které máme v nabídce, ve velké většině případů se modely dodávají již jen s vysílačem DXe v modu 2 u kterého mod nejde změnit bez programovacího kabelu - na přání vám ho změníme, ale je třeba na to myslet třeba při nastavování GPS u některých modelů, která se dělá různými kombinacemi poloh kniplů - v manuálu je to popsané pouze pro mod 2, pokud byste měli vysílač v modu 1, budou některé povely obráceně.

Důležité je také zmínit, že pokud jste pravák a budete modely házet z ruky - pravou rukou, je pro vás vhodnější mod 1, kdy při vysílači na popruhu si přidáte plyn, necháte ho přidaný, levou ruku už si připravíte na výškovku - levý knipl a hned máte zaručenou pohotovou reakci výškovkou. Po odhodu si pohodlně dáte ruku na vysílač a řídíte plyn a křidélka. Při odhodu je nejdůležitější rychlá reakce výškovkou. Pokud byste měli mod 2, museli byste výškovku držet křížem přes vysílač levou rukou pravý knipl, což jde dost křečovitě.

Nicméně je třeba upozornit na fakt, že mod 2 více odpovídá řízení ve skutečném letadle - jednou pákou řídíte náklony a druhou ovládáte plyn a směrovku. Mod 1 je taková středoevropská specialita, v USA se prakticky nepoužívá a z toho důvodu ani již Horizon Hobby svoje sety nedodává s vysílači v modu 1.

Z tohoto důvodu doporučujeme, pokud začínáte sami s nějakým modelem typu Aeroscout a podobně používat mod 2, který je na vysílači z výroby.