Akumulátory a nabíječe Spektrum Smart

Určitě to znáte, nabijete si den před plánovaným létáním nebo ježděním Lipol baterie do RC letadla nebo auta, něco Vám do toho přijde a nemůžete s modelem vyrazit. Následovat musí nejpozději po pár dnech připojení k nabíječi a ruční vybíjení do skladovacího napětí. Pro pořádkumilovné jistě žádný problém, ale pokud nemáte čas nebo na to prostě zapomenete, může se stát, že vaše drahé baterky najdete po měsíci stále téměř nabité, ale o dost víc nafouklé a tedy prakticky zničené. Nebo druhý příklad - uvažujete zda se vám baterie v modelu nepřehřívá nebo se z ní neodebírá nárazově nebo trvale větší proud, než na jaký je stavěná. Lze to zjistit proudovým a teplotním senzorem a telemetrií, a nebo mnohem jednodušeji. Tím jednodušším řešením obou zmíněných věcí je nová a převratná technologie Spektrum Smart.

Spektrum_smart-6

V řadě Spektrum Smart se momentálně dodávají tři typy produktů a všechny jsou již dostupné. Jedná se o akumulátory, nabíječe a zdroje a speciální měřící přístroj. Probereme si je popořadě.

Spektrum Smart LiPol akumulátory

Jedná se o úplně běžné Lipol akumulátory té nejvyšší kvalitativní třídy, které však mají navíc integrovaný plošný spoj s elektronikou a paměťovým čipem. Jedná se tedy o inteligentní baterie, něco jako má DJI ve svých bateriích pro dorny. V paměti baterie se uchovávají informace o typu, kapacitě, počtu uskutečněných nabíjecích cyklů, průběhu napětí, vybíjecích proudech a teplotách baterie, a také o nestandardních událostech, jako je přetížení a přehřátí.

Spektrum_smart-5

Akumulátory jsou osazeny konektory IC3 nebo IC5, což je obdoba EC konektorů a je s nimi plně kompatibilní. Mezi silovými konektory má vyvedený datový kabel, pomocí něhož si nabíječka nebo měřící přístroj načítá data z čipu na baterii. Tím, že má nabíječka tato data, sama nastaví správné nabíjecí proudy pro konkrétní kus akumulátoru a tím maximalizuje jeho životnost.

Zde vidíte akumulátor vyndaný ze smršťovací fólie. Baterie mají klasické uspořádání se silovými kabely a balančním kabelem s konektorem JST-XH. Není to tedy vyvedeno v jednom konektoru jako má Traxxas s iD technologií. Krom čipu, ze kterého vedou balanční kabely k jednotlivým článkům vidíte i hliníkové desky, které z obou stran chrání články. ty mají více funkcí. Zabraňují nafukování baterií, pokud by k němu přece jen mělo dojít, chrání baterii před nechtěným poškozením a hlavně rozvádí rovnoměrně vzniké teplo. Články se totiž nezahřívají rovnoměrně, ale některá místa elektrolytu víc a tím dochází k poškozování baterie. Tyto desky toto poškozování zmírňují.

Spektrum_smart-7

Na této fotografii vidíte uspořádání kabelů - je vidět, že to je skutečně pečlivě zpracované (jeden z rozdílů mezi levnými a kvalitními bateriemi - záměrně nepíšeme drahými, protože cena je zde velmi relativní záležitost), dále detail chladících desek a také čip z druhé strany. Ta největší součástka je rezistor, která zajišťuje největší benefit těchto Spektrum Smart baterií a tím je možnost samovybíjení do skladovacího napětí.

Spektrum_smart-8

Ano, po 72 až 240 hodinách, což lze nastavit po hodině, se baterie začne velmi pomalu sama vybíjet do nastavitelného skladovacího napětí. Trvá to zhruba 2-4 dny podle kapacity akumulátoru, ale to není podstatné. Důležité je to, že se to udělá zcela samo a nemusíte na to myslet. Ovšem pozor: u nových baterií je tato funkce vypnutá, musíte si to nastavit přes nabíječ nebo měřící přístroj.

Velkou, ba přímo obrovskou výhodou těchto baterií je sama přítomnost onoho čipu. Ten totiž neustále z baterie odebírá nějaký minimální proud, což je to nejlepší pro zachování její maximální životnosti, je to podobné jako skladování při teplotě kolem 10 stupňů celsia. Nemusíte se bát, že by se vám baterie za pár týdnů podvybila, výrobce garantuje skladovací dobu 3 roky. Odběr proudu čipu je tak malý, že skutečně ty 3 roky napájení vydrží.

Baterie Spektrum Smart se zatím dodávají 2, 3 a čtyřčlánkové pro auta a tří, čtyř a šestičlánkové pro letadla, oboje v nejběžnějších kapacitách. Po zavedení této technologie se dá předpokládat rozšíření výrobní řady.

Samostatnou kapitolou je potom cena baterií. Ta je prakticky srovnatelná se špičkovými bateriemi E-Flite 30C, tedy kolem 1200,- za 3S 2200mAh. Pro někoho to může být moc, ale cena je relativní. Tyto baterie totiž vydrží až 1000 nabíjecích cyklů podle zatížení při provozu. Při přepočtení ceny jednoho nabití naopak vychází výrazně levněji, než levné akumulátory za pár stovek, kde uděláte 50 nebo 100 cyklů a baterie je u konce sil.

Spektrum Smart nabíječe a zdroje

Spektrum_smart-4

K nabíjení Spektrum Smart baterií můžete použít buď klasické nabíječe, nebo Smart nabíječe. K dispozici je již více typů - jednokanálový S1200 bez napájecího zdroje a dvoukanálový S2100 s napájením 230V. Jednokanálový je skutečně miniaturní a umožňuje nabíjet proudem až 8A, ale potřebuje externí napájení a to v širokém rozsahu 7-32V, tedy ne jen běžných 13,8V. To můžete zajistit připojením buď ke zdroji, olověnému akumulátoru nebo většímu Lipol akumulátoru pro nabíjení menšího. Nejvyššího výkonu dosahují nabíječe při napájení 24 nebo 30V. Vstupní konektor je také IC3, kompatibilní s EC3. Nemá cenu zde popisovat všechny funkce, vše je uvedeno v popisu v eshopu. Nabíječe mají dotykové kolečko s tlačítkem ve stylu Apple iPOD a barevný displej. Najdete na nich všechny funkce pro nabíjení a správu Smart technologie. Obrovskou a nepříliš propagovanou výhodou těchto nabíječů je 1A vyrovnávací proud balancéru, což umožňuje skutečně rychlé ukončení nabíjení a opět prodloužení životnosti baterií. Důležitou funkcí je také možnost nastavení ukončení nabíjení při nižším napětí než 4,2V na článek, nastavené po setině, takže se baterie nikdy nepřebije a nabíjení je rychlejší.

Spektrum_smart-3

Nabíječ S1200 můžete napájet buď libovolným síťovým zdrojem s EC3 kabelem - v nabíječi si nastavíte max. proud zdroje, aby nedošlo k jeho poškození nadměrným odběrem, nebo speciálními zdroji Spektrum Smart, budou dostupné od konce března 2019. Menší má jeden výstupní kanál 16A a 24V a větší dva kanály 13-18V a 30A. S ním můžete napájet rovnou dva nabíječe S1200. A proč výstupní proudy až 16A, když nabíječe mají jen 8A? Je dost možné, že v budoucnu budou uvedeny ještě výkonnější nabíječe bez vestavěného zdroje.

Dále jsou k dispozici miniaturní nabíječe S120 a S150. S120 se připojuje do USB zdroje a umožňuje nabíjet proudem až 3A při výkonovém omezení na 20W. Nejvyšší výkon poskytuje při připojení právě k 3A zdroji se specifikací Qualcomm 3.0. S150 má již zdroj přibalen a má nabíjecí proud až 5A s omezením na 50W. Tento nabíječ je ideální pro většinu hobby uživatelů, kteří se nechtějí zatěžovat nastavením parametrů. 

Ve výkonné řadě je potom k dispozici nabíječ S1500, ke kterému je třeba zdroj. Má nabíjecí proud až 20A a výkon 500W. Tento nabíječ je vhodný pro pokročilé uživatele. 

Upozorňujeme, že všechny nabíječe mají konektor IC3. Pro nabíjení akumulátorů s konektorem IC5 je nutná speciální redukce.

Spektrum Smart Tester XBC100

Možná si říkáte: všechno tohle je opravdu skvělé, ale co budu teď dělat se svým 4 kanálovým 400W špičkovým nabíječem za pěkných pár tisíc? I tím můžete akumulátory Spektrum Smart nabíjet a k analýze baterií a nastavení Smart funkcí použijete tester XBC100. Ten zobrazí napětí článků a celé baterie jak LiPol tak LiHV, LiFe, LiIon, MiMH, NiCd až do celkového napětí 30V, umožní nastavení samovybíjení Smart a přečte uložená data o počtu nabíjecích cyklů a nestandardních situací na aumulátoru (nadměrný odběr proudu, přehřátí, podvybití, přebití). Zároveň má funkci servotesteru s běžnými funkcemi - střed, přesná poloha, cyklování a mezní polohy a také má funkci nabíječe 2A USB nabíječe Qualcomm QC 2.0 / 3.0, kompatibilní s BC1.2 a Apple zařízeními. Můžete tak s ním po připojení libovolného akumulátoru nabíjet mobily, tablety a RC vysílače, např. Spektrum iX12.

Pokud si tento přístroj nechcete kupovat, není problém. Samovybíjení akumulátorů Spektrum Smart vám při nákupu samozřejmě zdarma nastavíme.